Zes inzichten die we meenemenvan de B Corp Summit in Amsterdam
Ineen week die grotendeels draait om de VN-klimaattop in New York en waarinwerkelijk nie-mand om Greta Thunberg heen kan, vormde Amsterdam héél even hetepicentrum van duurzaam en sociaal ondernemen met impact. Op 23 en 24september, om precies te zijn. Want in het Muziekgebouw aan ’t Ij verzameldenzich meer dan 660 movers en shakers die hun bedrijf inzetten als een forcefor good. Goed voor de wereld, de mensen die daarop leven én de natuurlijkeecosystemen waarvan we allemaal afhankelijk zijn.
Het tippingpoint is nabij
Tijdens de B Corp Summit, de grootste Europese editie tot nu toe, bespraken toonaangevende ondernemers en bedrijven hoe we de belangrijkste uitdagingen van deze tijd te lijf kunnen gaan. Het Blyde Benelux team was betrokken bij het onder de aandacht brengen van dit impact event, sprak met pioniers uit meer dan 23 landen en volgde zo veel mogelijk van de 14 workshops. Kortom, in 48 uur tijd zagen we álle hoeken van dit schitterende gebouw aan ’t Ij.
Watwe meenemen na twee dagen netwerken met en leren van de B Corp wereld waarinmoraal leiderschap centraal staat? Vooral heel veel optimisme, energie endaadkracht. Want was is het fijn om links, rechts, voor en achter je te kijkenen alleen maar mensen te zien met vuur in de ogen omdat ze geloven dat hetanders moet en kan. Om te horen dat bij grote lefgozers als Ben & Jerry’s,Tony’s Chocolonely en Patagonia ook niet alles in één keer goed ging. Maar datopgeven geen optie is. Omdat ze simpelweg niet anders kúnnen en willen dan hetvoortouw nemen in deze urgente transitie.
6 dingen die we meenemen van de B Corp Summit 2019
Kon je er niet bij zijn? Volgend jaar een nieuwe kans! Voor nu delen we onze voornaamste inzichten graag met je. We hopen dat je je, net als wij en de in totaal 3.000+ andere B Corp-leden en changemakers, wilt aansluiten bij de doelen en ambities van deze internationale grensverleggende beweging.
- F*CK the system. Er zijn twee dingennodig om over te gaan tot structurele verandering. Allereerst: erken dat hethuidige systeem faalt en niet bijdraagt aan een sociale en duurzame wereld. Tentweede: wees je ervan bewust dat er geschikte alternatieven zijn.
- The time is now! De 17 Sustainable Development Goals (SDG’s)van de Verenigde Naties, ook wel de ‘to do-lijst’ van de planeet, gaan we niethalen als het huidige systeem niet in rap tempo structureel transformeert. Omde grootste uitdagingen van onze tijd op te lossen, is het essentieel datondernemers het voortouw nemen. Ben je ondernemer en nog niet bezig om opmaatschappelijk en klimaat-niveau na te denken over je positieve impact? Dit ishét moment om je aangesproken te voelen, jouw belangrijke rol pakken en dewereld laten weten hoe jij en je team het anders (gaan) doen. In ditinterview met B Corp-oprichter Jay Coen Gilbert lees je meer over wat hijhierover zei. Met de nieuwe SDG actionmanager (beschikbaar vanaf januari 2020), ontwikkeld door B Lab en de VN,maak je je impact meetbaar.
- De planeet is geen businesscase. Het istijd dat we ‘succes’ opnieuw definiëren. We gaan van shareholder kapitalismenaar stakeholder kapitalisme. Tuurlijk, er moet geld worden verdiend.Maar een bedrijf runnen gaat vandaag de dag om meer dan alleen omzet draaien. Kapitalismein de 20e eeuw draaide om exclusiviteit en aantrekkelijkheid. In de 21eeeuw gaat het om iets bijdragen voor iedereen, inclusiviteit en herstellen watgaandeweg kapot is gegaan. We moeten van ‘meer’ (oud systeem) naar ‘genoeg’(nieuw systeem), van profit naar prosperity.
- Droom groot en vraag om hulp. If change was easy, it would havealready happened. Laatjouw eigen vooroordelen, aannames en eventuele beperkingen je er niet vanweerhouden om groot te dromen. Heb je hulp nodig om je doelen teverwezenlijken? Of weet je niet waar te beginnen om structureel te veranderen?Vraag om hulp in je directe omgeving, schrijf de politiek aan of bundel dekrachten met B Corp leden of do good businesses die waarschijnlijk almet precies datzelfde bijltje hebben gehakt.
- Beginvandaag. Of morgen. Als je maar begint! Waar sta je precies voor als groepondernemers, collega’s, mensen? Kijk verder dan je neus lang is en bepaal metje team op welk(e) gebied(en) jullie het verschil gaan maken en hoe. Waar gaatje hart sneller van kloppen? Wat kun je morgen doen? Toon leiderschap door hetgewoon te doen! Don’t be afraid of imperfection, humans are imperfect. Change and disruption come withmistakes.
- Man up, speak up. Vind ergens iets van enwees niet bang jouw gedachten te delen met een breder publiek. Zoek depubliciteit op, zoek ambassadeurs, koop een advertentie in om te vertellen watjullie bedrijf precies doet om positieve impact teweeg te brengen. Praat overbelangrijke thema’s in de kroeg, op social media, tijdens dat verjaardagsfeestjeof op de school van je kind. Door te laten zien welke keuzes je maakt en tevertellen waarom je iets (niet) doet, inspireer en mobiliseer je mensen.
P.S. Bovenstaande is voor ons team een gentle but firm reminderom hard te blijven werken aan onze missie waarin wij grondig geloven: creatinga positive footprint worldwide. Niemand is perfect, ook wij niet. Toonballen, heb lef en zet door. Dat is het devies. Houd ons in de gaten via LinkedIn of Instagram enblijf op de hoogte van alle stappen die we zetten en de progressie die wemaken.
Over B Corp
Vanaf mei van dit jaar mag ook Blyde Benelux zich trotse B Corp noemen. Met deze certificering zijn de het eerste Benelux PR-bureau dat in hetzelfde rijtje thuishoort als Tony’s Chocolonely, Ben & Jerry’s, Patagonia, Ecover, Fairphone, Snappcar en Triodos Bank. B Corp is een wereldwijde beweging van bedrijven, die behalve winst, ook nadrukkelijk duurzame en sociale doelstellingen nastreven. Gecertificeerde B Corporations (B Corps) voldoen aan de hoogste maatstaven op het gebied van sociale en ecologische duurzaamheid, transparantie en verantwoording. Deze worden gemeten via de B Impact Assessment en geverifieerd door een team van analisten. In enkele staten in de Verenigde Staten, in Italië en in Colombia is de Benefit Corporation een officiële rechtsvorm, net als de BV en de NV. B Corps gebruiken winst en groei ‘as a force for good’: positieve impact voor hun werknemers, gemeenschappen en het milieu. De Europese B Corp beweging bestaat inmiddels uit meer dan 500 bedrijven, waarvan meer dan 77 gevestigd in de Benelux. Voor meer informatie zie www.bcorporation.net
Door: Esther Verwijs




